Tasuta tarne alates 290€

Nakkedispersioon, ilustamata ning turundusvabalt

Nakkedispersiooni kasutatakse ehituses laialdaselt. Tolmava pinna isoleerimine ja seguvee aluspõrandasse imbumise takistamiseks, plaadisegude paremaks nakkumiseks, nõrkade pindade tugevdamiseks jne. Heal lapsel on mitu nime: Nakkedispersioon, Primer, Nakkekrunt, Krunt, Nakkeparandaja, Kruntimisvahend, Nakkekrunt betoonile – need on levinuimad. Pakkujaid jätkub nii ehituskaupluste lettidel kui ka profisektoris ning hinnatasemeid on seinast seina ja igaüks üritab tõestada, et koos teiste toodetega tohib ainult ühte ja kindlat toodet kasutada.

Kas see päriselt ka nii on ja millest koosneb üks nakkedispersioon ?

Jättes kõrvale turunduse loodud kuvandid ja sertifitseerijate pitsatitega paberid, enamus nakkedispersioone on oma koostiselt üks ja sama. Kõige levinum sideaine ehituses kasutatavate toodete puhul on akrüülpolümeer või stüreenakrülaat. Esimesel juhul on tegemist ainult akrüüli monomeeriga, teisel juhul on kokku kombineeritud nii stüreeni kui akrüüli monomeerid. Lisaks on saadaval ka vinüül atsetaadi ehk selle PVA liimi lõhnaga sideained, mida võiks isegi veidi inimsõbralikumaks nimetada. Nakkekrunt ja tema tegelikud omadused sõltuvad eelkõige mitte firma kaubamärgist või sertifikaadist, vaid sellest, kui palju on seal polümeeri ja kui palju vett. Palju toimeainet ja vähe vett – kas kõlab hästi? Kahtlemata, kuid mitte tingimata. On selge, et poest lisatud vee ostmine ei ole kliendile kasumlik. Liiga kõrge polümeerisisaldusega toodet jällegi ei saa otse pudelist paigaldada. Kui krunt aluspinda ei imbu, ei tule ka naket. Selleks on vaja kanget nakkekrunti lahjendada. Mida rohkem tootja nakkedispersiooni lahjendada lubab, seda suurem tõenäosus, et antud toote polümeerisisaldus on kõrgem. Nakkedispersiooni polümeerisisaldust saab üldjuhul kontrollida ka toote ohutuskaardilt. Kui viia kõik olemasolevad tooted 100% kuivainesisalduselt, tuleb välja, et kõige rohkem lahjendatud toode on kõige kallim ja kõige kangem toode on kõige odavam. Tõsi, et teinekord viiakse mõni krunt või primer lahjemaks ka kasutusohutuse esmärgil, et  kehvemate teadmistega kasutaja või see, kes dokumentatsiooni ei loe, saaks ka tulemuse kätte. Lisaks pole igale poole väga kanget nakkekrunti vajagi. Seega profiehitajal, kes kasutab tooteid suures mahus, on mõistlik pigem osta kangemat toodet ja ise lahjendada, väiksema koguse puhul aga võib ka lahjemat toodet osta.

Kas krunte võib teiste tootjate segudega ristkasutada? No tegelikult võib ikka küll. Nagu alguses mainitud, enamus krunte kasutavad samu tooraineid. Sertifikaadid ja paigaldusjuhendid esindavad enamasti ikka katset turgu enda kasuks pöörata, mitte niivõrd absoluutset tõde. Teisalt ei pea pabereid tingimata maha tegema. Paber tähendab seda, et üldjuhul on väljaandja teinud proovid ja leidnud, et antud lahendus kindlasti sobib. Ehk kui ise proovida või arvutada ei taha, maksad rohkem aga tulemuse saad kätte. Üldjuhul on nii, et suurema kuvainesisaldusega nakkedispersiooni soovitatakse seina ja põrandapindadel lahjendust 1:5 – 1:10 ning pindade tugevdamiseks kuni 1:20 ja väiksema kuivainesisaldusega toodete puhul 1:3 kuni 1:10 lahjendust. Kindlasti leiab turult ka olematu kuivainesisaldusega nakkekrunte, kus silma pilgutamata lubatakse 1:20 lahjendada. Kasum on korralik ja ega ta halvemaks kah ju tulemust ei tee. Enne ostu sooritamist on seetõttu ikka soovitav heita pilk korra andmelehele ja ohutuskaardile, seal on palju vajalikku infot.

Teistest veidi erinevad nakkekrundid, mida võib kuivsegude sisse segada. Jah, ongi nii, et tavalised krundid ei pruugi tsemendi kõrget pH-d taluda. Kas kruntimisvahend ikka segusse sobib, loe tootelehelt või küsi tootjalt. Nakkedispersiooni külmumispiir on tänu polümeeri ja lisandite sisaldusele tõenäoliselt natukene alla 0°C. Seda väidet ei soovita testima hakata, kuna vesidispersioonid külma ei kannata ja läbikülmumise tulemuseks on mannapudru taoline ollus, mis kasutada enam ei kõlba.  Säilivusajaks pakuvad tootjad 1-2 aastat. Tegelikult on stabiilsetes oludes, suletult hoitava krundi eluiga pikem, lihtsalt toote sildid kipuvad käest ära minema. Selge see, et tööriistad ja dispersiooniplekid tuleb peale töö lõppu veega loputada. Kuivanud nakkekrunti eemaldad mehaaniliselt ja see ei ole lõbus tegevus.

Head kruntimist!